Płaca minimalna: tak czy nie?

Płaca minimalna: tak czy nie?

Czy wiesz, że płaca minimalna w Polsce to aktualnie 2100 złotych brutto? Mimo stałego podnoszenia jej poziomu – Polska nadal jest na szarym końcu Europy. W Niemczech, Francji czy Hiszpanii poziom płac jest nawet kilkukrotnie wyższy.

Płaca minimalna – czy aby na pewno to dobry pomysł?
W krajach skandynawskich gdzie płace są zdecydowanie najwyższe w Europie nie obowiązuje płaca minimalna. Mimo tego, pracodawcy są skorzy do hojnych wynagrodzeń. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż płaca minimalna to forma przymusu, która nie będzie respektowana, gdyż jej ominięcie jest banalnie proste. Wystarczy zatrudnić daną osobę na pół lub co gorsze 1/4 etatu i po problemie. Wszak, biorąc pod uwagę ceny w danym kraju – nie każdemu jesteśmy w stanie zapłacić 2100 złotych brutto, niestety.

Wartość pracy w Polsce jest zdecydowanie niższa, ale nie ma to związku z płacą minimalną. Otóż, uwarunkowane jest to innymi czynnikami ekonomicznymi.

Płaca minimalna – przez nią zarabiamy mniej?!

Niektórzy entuzjaści wolnego rynku starają się przekonać społeczeństwo, że płaca minimalna to zło w czystej postaci. Czy słusznie?

Otóż, aby pracodawca mógł wypłacić pensję w wysokości 1500 złotych na rękę (~2100 złotych brutto) musi ponieść koszty całkowite wynoszące 2500 złotych (tzw. prawdziwe brutto). Oznacza to, że pracownik musi wypracować: 2500 złotych plus oczywisty zysk dla pracodawcy, aby otrzymać… 1500 złotych.

Oczywiście, bez płacy minimalnej – koszty pracodawcy nadal są tak samo wysokie. Jednak, ekonomiści idą dalej i sugerują zmniejszyć ucisk finansowy. Otóż, w momencie kiedy pensja pracownika nie będzie tak opodatkowana (koszty pracodawcy, składki i podatek dochodowy) to naturalnie pracownik otrzyma zdecydowanie więcej pieniędzy.

Kluczowym argumentem wolnorynkowców jest to, że człowiek doskonale wie co ma robić ze swoimi pieniędzmi i nie powinien być zmuszany do ich gospodarowania na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. I z tym – trudno się nie zgodzić.

Płaca minimalna – jak to rozwiązać, by miało sens?
To oczywiste, że w dzisiejszych czasach nikogo nie zadowoli 1500 złotych na rękę. To pensja za którą trudno wyżyć. A przecież – mnóstwo ludzi zarabia tak małe pieniądze. Co zatem zrobić, by „żyło się lepiej”?

Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy zredukować ucisk fiskalny, co doprowadzi do natychmiastowego wzrostu prac. Zaobserwować to można chociażby na przykładzie tzw. umów śmieciowych. Przeciętna wartość takowej umowy jest większa, aniżeli umowy o pracę – przy takim samym koszcie pracodawcy. Nic więc dziwnego, że ludzie godzą się na nieco mniej korzystne warunki zatrudnienia (mniejsza stabilność posady) w zamian za nieco wyższą płacę.

Niestety, rządy stale sugerują, że trzeba walczyć z umowami „śmieciowymi” i je całkowicie zlikwidować. Niestety, w ocenie wielu ekspertów – będzie to miało ogromny wpływ na poziom bezrobocia i przeciętną wartość płac.

A Ty co uważasz na temat płacy minimalnej? Czy według Ciebie powinna być zapisana ustawowo? Czy jest to rozwiązanie korzystne czy niekorzystne?Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *