Kredyt hipoteczny czy wynajem? Co lepsze?

Kredyt hipoteczny czy wynajem? Co lepsze?

Wielu młodych Polaków stoi przed dylematem: kredyt hipoteczny czy wynajem mieszkania? Otóż w naszej ocenie, zdecydowanie rozsądniejszym pomysłem jest skorzystać z ofert wynajmu. Poznaj pięć argumentów, które sprawią, że całkowicie porzucić myśl, by wziąć kredyt hipoteczny!

Po pierwsze: większa mobilność

W dzisiejszych czasach, gdy podróżowanie jest bardzo proste, a zmiana miejsca zamieszkania to nic nadzwyczajnego – warto zadbać o swoją mobilność. W momencie kiedy weźmiemy kredyt hipoteczny – niejako uwiążemy się do jednego miejsca.

Warto także zauważyć, że wynajmować mieszkania możemy wszędzie. Dzisiejszy rynek pozwala nam korzystać z ofert na miesiąc, tydzień, a nawet dzień. Nie musimy zatem uwiązywać się w jednym miejscu.

Po drugie: brak wpływu na okolicę

Polska jest w budowie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niestety, wraz ze wzrostem budynków mieszkalnych rozwija się także przemysł. Bardzo często, po zakupie mieszkania – okolica jest zagospodarowywana w niezbyt korzystny sposób. To ma wpływ nie tylko na wartość nieruchomości, ale także komfort naszego życia.

Wynajmując mieszkanie możemy w każdym momencie zrezygnować – bez większych zobowiązań. To więcej, niż korzystne.

Po trzecie: brak zobowiązań na lata
To niezwykle ważny argument! Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na co najmniej 20-30 lat. Trudno powiedzieć jak potoczy się nasze życie za lat naście – czy nadal będziemy mieli dobrze płatną pracę? Czy zdrowie pozwoli by zarabiać dobre pieniądze? Co zrobić, gdy kwota kredytu wzrośnie wraz z inflacją?

Wynajem to zobowiązanie na miesiąc-dwa (czas wypowiedzenia), dlatego też w tym aspekcie – zdecydowanie korzystniej wynajmować mieszkanie.

Po czwarte: niezbędna zdolność kredytowa
Kredyt hipoteczny nie jest produktem dla każdego. Tylko Ci, którzy mają udokumentowane wysokie zarobki mogą skorzystać z tej opcji. Dlatego też, czasem nie mamy wyboru i jedyną drogą jest wynajem mieszkania.

Na szczęście, banki coraz przychylniej patrzą na osoby młode. Pomocne są również różnego rodzaju dofinansowania na wzór MDM (mieszkanie dla młodych).

Po piąte: ogrom formalności
Wynajmując mieszkanie musimy zadbać tylko i wyłącznie o to, aby regularnie płacić czynsz. Nie trzeba dokumentować swoich zarobków i być wręcz „prześwietlanym” przez bank. Wszak, to zobowiązania na kilkadziesiąt lat.

Mimo wszystko… chcę kredyt hipoteczny!
Znajdą się i tacy, którzy powyższych argumentów nie przyjmą do wiadomości. W takim przypadku – zachęcamy do dokładnego zapoznania się z umową bankową i skorzystania z doradztwa kredytowego. To ważne – na kredycie można sporo „zaoszczędzić”.

Oczywiście, kredyt hipoteczny ma swoje zalety – tą kluczową jest posiadanie nieruchomości po kilkudziesięciu latach na własność.

Należy jednak wziąć pod uwagę powyższe argumenty, gdyż bardzo często wizja tego co będzie działo się za 20-30 lat przysłania nam teraźniejszość. A przecież to ona jest w tym wszystkim absolutnie kluczowa!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *