Dlaczego warto inwestować w złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Od wieków dawna złoto jest przede wszystkim podstawowym środkiem rozliczeniowym. Dawniej za czasów królów, złotem płaciło się za wszystkie podstawowe produkty, które potrzebne były w życiu codziennym. Złoto więc utożsamione było z bogactwem oraz bezpieczeństwem. I tak jest do tej pory. Złoto kojarzy się inwestorom z brakiem ryzyka oraz z brakiem odsetek. Jedynym problemem jest fakt, że złoto raz tanieje, a raz drożeje.

Złoto stanowi pewne rezerwy walutowe na cały świecie. Banki centralne wykupowały około jednej piątek ilości kruszcu, który był wydobywany w kopalniach. Zdaniem ekspertów, złoto warto trzymać „pod poduszką” zwłaszcza w momencie kryzysu. Dlaczego? Bo nie istnieje wtedy ryzyko bankructwa. Gdziekolwiek byś nie był, złoto cenione jest w każdym zakątku świata. Najważniejsze jednak jest jedno – by nie kupić przypadkiem podróbki.

5 powodów, dla których warto inwestować w złoto:

1. Złoto zawsze obroni się przed inflacją.

W ostatnich dwóch latach analitycy zauważyli dość spory wzrost inflacji w krajach rozwiniętych. W samym USA zastanawiano się nad wprowadzeniem tzw. ujemnych stóp procentowych. Nawet w obecnym roku, specjaliści spekulują nad pracą banków centralnych nad wzrostem stóp procentowych pod względem wzrostu inflacji. Innymi słowy, złoto może ochronić nasze oszczędności przed negatywnym wpływem inflacji.

2. Ochrona własnego kapitału.

Jak już wspomniałam na początku artykułu, złoto było niegdyś podstawową formą systemu pieniężnego. Złotem można było zapłacić praktycznie za wszystko i w każdym miejscu na ziemi. Najważniejsze jest na ogół to, że złoto samo w sobie nie straciło na wartości. Stare złote monety sprzed kilkunastu lub nawet tysięcy lat ma nadal bardzo dużą wartość. Analitycy twierdzą wręcz, że w porównaniu do monet sprzed wieków, aktualne złotówkowe monety po 30 latach tracą całkowicie swoją wartość. Nic więc dziwnego, że osoby, które nie mają zaufania do banków i drukowanego pieniądze w formie papierku, wolą kupić sobie sztabkę złota.
Parę słów o sztabkach złota. Najbardziej popularną wielkość sztabki złota jest jedna uncja, czyli ok. 31 grama czystego złota. Obecnie warta jest ona ok. 4600 zł. Oczywiście dostępne są też jedno gramowe sztabki. Warto poradzić się kogoś, kto zna się na handlowaniu sztabkami. Po pierwsze, małe sztabki opłacają się mniej, ponieważ i mniejsza sztabka, tym większa marża dilera. Poza tym trzeba też wiedzieć gdzie taką sztabkę złota kupić, by nie zostać oszukanym.

3. Inwestycja, która przynosi zyski.

Według analityków, na złocie można zarobić krocie, ponieważ traktowany jest jako surowiec. W związku z tym, że złoto nie traci na wartości, nie musimy się obawiać, że na nim stracimy. Skoro nie stracimy to znaczy, że możemy zyskać. Obserwować jedynie trzeba wskaźniki. W 2011 roku zanotowano najwyższy wskaźnik wartości złota. Jedna uncja złota przekroczyła aż 1900 dolarów. Zdarza się oczywiście też, że na złocie można stracić poprzez nieuwagę lub nagły spadek wskaźnika. Zwłaszcza mając na myśli handlarzy, a nie zwykłego człowieka chcącego jedyne uchronić oszczędności.

4. Mimo kryzysu złoto wciąż w górze.

Kontynuując myśl z poprzedniego przykładu. Jeśli okaże się, że danym państwie pojawi się kryzys ekonomiczny i złoto zacznie spadać na wartości, to oczywiste jest, że wszystko inne też zacznie tanieć. Zatem podsumowując, złoto wciąż będzie mieć wysoką wartość. Wiele osób kupujących złoto lub handlarze złota najczyściej biorą pod uwagę dwa powyższe punkty: złoto jako ochrona kapitału i złoto jako inwestycja. Często łączą oba aspekty.

5. Złoto jest niezależne i niezniszczalne.

Co jest związane z niezależnością złota? Właśnie wspomniane już wcześniej bezpieczeństwo. Złoto jako surowiec jest niezależne od państw a przede wszystkim rządów. Niezależne jest także od waluty oraz kredytów. Stosunki geopolityczne, zmiany na giełdzie czy też pozycja dolara może wpłynąć korzystnie na wzrost wartości złota. Jako że złoto jest surowcem, jest inwestycją niezniszczalną, w przeciwieństwie do papierowej formy pieniądza, która może się podrzeć lub spalić. Żadna więc katastrofa nie stanowi problemu dla przechowywania złota. Poza tym jest łatwe w przechowywaniu. Nic więc dziwnego, że banki centralne trzymają w swoich magazynach sztabki złota aniżeli papierowe banknoty.

Czasem ludzie pytają ile warto jest zainwestować w złoto. Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednym słowem nawet przez analityków. Ogólna zasada jest taka, że im gorsze czasy się zbliżają, tym więcej złota powinniśmy nabyć, by czuć się bezpiecznie. Oczywiście, by w ogóle rozpocząć inwestycję w złoto, należy posiadać minimum 10 tysięcy na start. Bez wkładu własnego ta inwestycja nie ma absolutnych szans i sensu. Wszystkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność. Warto jednak mieć odłożone pieniądze w walucie, jaką obracasz na co dzień.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *