Ostatnie artykuły

Inwestycja w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest z reguły dobre. Wartość twojego aktywa najprawdopodobniej wzrośnie w dłuższej perspektywie, podczas gdy dzięki temu możesz zapewnić sobie stały miesięczny dochód z czynszu. W dowolnym momencie twojego życia twoja własna inwestycja może również służyć jako dach nad głową. Ale kupowanie cegieł…

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Od wieków dawna złoto jest przede wszystkim podstawowym środkiem rozliczeniowym. Dawniej za czasów królów, złotem płaciło się za wszystkie podstawowe produkty, które potrzebne były w życiu codziennym. Złoto więc utożsamione było z bogactwem oraz bezpieczeństwem. I tak jest do tej pory. Złoto kojarzy się inwestorom…

Kredyt hipoteczny czy wynajem? Co lepsze?

Kredyt hipoteczny czy wynajem? Co lepsze?

Wielu młodych Polaków stoi przed dylematem: kredyt hipoteczny czy wynajem mieszkania? Otóż w naszej ocenie, zdecydowanie rozsądniejszym pomysłem jest skorzystać z ofert wynajmu. Poznaj pięć argumentów, które sprawią, że całkowicie porzucić myśl, by wziąć kredyt hipoteczny!

Po pierwsze: większa mobilność

W dzisiejszych czasach, gdy podróżowanie jest bardzo proste, a zmiana miejsca zamieszkania to nic nadzwyczajnego – warto zadbać o swoją mobilność. W momencie kiedy weźmiemy kredyt hipoteczny – niejako uwiążemy się do jednego miejsca.

Warto także zauważyć, że wynajmować mieszkania możemy wszędzie. Dzisiejszy rynek pozwala nam korzystać z ofert na miesiąc, tydzień, a nawet dzień. Nie musimy zatem uwiązywać się w jednym miejscu.

Po drugie: brak wpływu na okolicę

Polska jest w budowie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niestety, wraz ze wzrostem budynków mieszkalnych rozwija się także przemysł. Bardzo często, po zakupie mieszkania – okolica jest zagospodarowywana w niezbyt korzystny sposób. To ma wpływ nie tylko na wartość nieruchomości, ale także komfort naszego życia.

Wynajmując mieszkanie możemy w każdym momencie zrezygnować – bez większych zobowiązań. To więcej, niż korzystne.

Po trzecie: brak zobowiązań na lata
To niezwykle ważny argument! Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na co najmniej 20-30 lat. Trudno powiedzieć jak potoczy się nasze życie za lat naście – czy nadal będziemy mieli dobrze płatną pracę? Czy zdrowie pozwoli by zarabiać dobre pieniądze? Co zrobić, gdy kwota kredytu wzrośnie wraz z inflacją?

Wynajem to zobowiązanie na miesiąc-dwa (czas wypowiedzenia), dlatego też w tym aspekcie – zdecydowanie korzystniej wynajmować mieszkanie.

Po czwarte: niezbędna zdolność kredytowa
Kredyt hipoteczny nie jest produktem dla każdego. Tylko Ci, którzy mają udokumentowane wysokie zarobki mogą skorzystać z tej opcji. Dlatego też, czasem nie mamy wyboru i jedyną drogą jest wynajem mieszkania.

Na szczęście, banki coraz przychylniej patrzą na osoby młode. Pomocne są również różnego rodzaju dofinansowania na wzór MDM (mieszkanie dla młodych).

Po piąte: ogrom formalności
Wynajmując mieszkanie musimy zadbać tylko i wyłącznie o to, aby regularnie płacić czynsz. Nie trzeba dokumentować swoich zarobków i być wręcz „prześwietlanym” przez bank. Wszak, to zobowiązania na kilkadziesiąt lat.

Mimo wszystko… chcę kredyt hipoteczny!
Znajdą się i tacy, którzy powyższych argumentów nie przyjmą do wiadomości. W takim przypadku – zachęcamy do dokładnego zapoznania się z umową bankową i skorzystania z doradztwa kredytowego. To ważne – na kredycie można sporo „zaoszczędzić”.

Oczywiście, kredyt hipoteczny ma swoje zalety – tą kluczową jest posiadanie nieruchomości po kilkudziesięciu latach na własność.

Należy jednak wziąć pod uwagę powyższe argumenty, gdyż bardzo często wizja tego co będzie działo się za 20-30 lat przysłania nam teraźniejszość. A przecież to ona jest w tym wszystkim absolutnie kluczowa!

Płaca minimalna: tak czy nie?

Płaca minimalna: tak czy nie?

Czy wiesz, że płaca minimalna w Polsce to aktualnie 2100 złotych brutto? Mimo stałego podnoszenia jej poziomu – Polska nadal jest na szarym końcu Europy. W Niemczech, Francji czy Hiszpanii poziom płac jest nawet kilkukrotnie wyższy. Płaca minimalna – czy aby na pewno to dobry…

TOP 10 kryptowalut

TOP 10 kryptowalut

Szacuje się, że obecnie funkcjonuje kilkaset kryptowalut. Inwestowanie w nie stało się niezwykle popularnym i co najważniejsze – dochodowym zjawiskiem. Które z nich są najpopularniejsze? W które inwestować? Co to jest kryptowaluta? Zanim zaczniemy przedstawiać poszczególne kryptowaluty warto powiedzieć czym one właściwie są. W bardzo…

10 najbardziej dochodowych branż w Polsce

10 najbardziej dochodowych branż w Polsce

Młodzi ludzie myśląc o swojej przyszłości, bardzo często chcą otworzyć własną firmę i pracować na własny rachunek. To w pełni zrozumiałe, wszak – to najefektywniejsza droga do tego, aby stać się w przyszłości bogatym.

Dodatkowo, w Polsce – płaca na etacie często jest tak niska, że aby godnie żyć trzeba imać się kolejnych zajęć. Przez to, na etacie często pracujemy więcej, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku własnej firmy. To mocno kusząca opcja, która wybierana jest przez coraz to liczniejsze grono osób.

Wysokie koszty zniechęcają, ale…
Młodość rządzi się swoimi prawami. Mimo bardzo wysokich kosztów prowadzenia własnej firmy (ZUS ~ 1200 złotych, podatki, obsługa księgowa), wielu młodych postanawia zaryzykować i otwiera działalność gospodarczą. Jeśli i Ty chcesz należeć do tego grona, to zapoznaj się z listą 10 ciekawych pomysłów na biznes (podział na branże).

 1. Ekologia
  Trendy ekologiczne są coraz bardziej zauważalne. Wśród ciekawych pomysłów na biznes znajduje się między innymi: ekologiczna żywność, produkcja ekologicznych pojazdów, catering dietetyczny (tzw. dieta budełkowa), gabinet dietetyczny, produkcja ekologicznych materiałów.
 2. Elektronika
  Rozwój technologiczny sprawia, że w branży elektronicznej zawsze jest sporo miejsca dla kreatywnych przedsiębiorców. Niestety, firmy z tej branży wymagają dosyć sporego kapitału na start, dlatego też może to być rozwiązanie niekoniecznie atrakcyjne dla młodych, niedoświadczonych przedsiębiorców.
 3. Usługi turystyczne
  Ludzie podróżują od tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że ta branża cechuje się stabilnością. Pomysłów na biznes w turystyce jest mnóstwo: począwszy od organizacji wycieczek fakultatywnych, poprzez transport (np. wypożyczalnia rowerów), a skończywszy na prowadzeniu restauracji w regionie turystycznym (np. nad morzem).
 4. Suplementy diet
  Proces sprzedaży i produkcji suplementów diet może zostać zlecony osobom trzecim. Twoim zadaniem jest tylko promocja marki. Mało tego! Nie potrzebujesz badań i innowacyjności – zauważ, że przykładowe produkty na odchudzanie nie mają w swoim składzie żadnych, niesamowitych i nieznanych składników. Opierają się na dobrze znanym błonniku, czy kwasie hydroksycytrynowym.
 5. Marketing
  Reklama dźwignią handlu. To branża, która zawsze będzie cieszyła się zainteresowaniem. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że trendy się cały czas zmieniają. Formy reklamowe ewoluują, a sam marketing jest znacznie szerszym pojęciem, aniżeli miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Dlatego też, jeśli chcesz zostać marketerem – musi cechować Cię kreatywność.
 6. Internet
  Internet z każdym kolejnym rokiem zyskuje nowych użytkowników. W chwili obecnej, w Polsce korzysta z niego nawet 80% populacji. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że ta branża jest naprawdę dochodowa. Takie zajęcia jak: webmastering, projektowanie, reklama – zawsze będą dochodowe. Warto więc oprzeć swoje działania na tym medium.
 7. Motoryzacja
  Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej dochodowych. I nie trzeba mieć koncernu samochodowego, by zarabiać ogromne pieniądze. Warsztat, myjnia, salon – cokolwiek wybierzesz, może Ci przynieść wielkie zyski. Wszak, samochodami jeździ mnóstwo Polaków. A te… psują się, brudzą się i… poddawane są wymianie.
 8. Finanse
  Branża finansowa to miejsce tylko dla najbardziej zdeterminowanych i zdyscyplinowanych. Pieniądze można „robić” na wszelkich usługach bankowych (sprzedaż kredytów, ubezpieczeń itd.) oraz giełdach papierów wartościowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
 9. Budownictwo
  Czy wiesz, że budownictwo to branża, która na przestrzeni ostatnich 10 lat rozwinęła się najbardziej ze wszystkich? Remonty, budowy, aranżacja – co tylko sobie wymarzysz. Przejrzyj branże i sprawdź trendy. Są tutaj naprawdę spore pieniądze.
 10. Edukacja
  Wydawać by się mogło, że edukacja w Polsce nie może być dochodowa – w końcu jest Państwowa. Nic bardziej mylnego, coraz więcej osób korzysta z różnych kursów (np. językowych), uczelni prywatnych i szkoleń.